Haber

Sinop Havyarının Kilo Fiyatı 3 Bin TL

MUSTAFA USTASI

SinopTürkiye’de balıkçı olan İbrahim Gündoğdu, “Bir kilo havyar 3 bin TL. Müşteriler fiyatın çok yüksek olduğunu söylüyor. Satın alamadıkları için tadını pek bilmiyorlar. Çok güzel olduğunu söylüyorlar.” çekici değil ve pahalı.”

Sinop’ta kilo havyar 3 bin TL’den satılıyor. Balıkçı İbrahim Gündoğdu, havyarın en çok 10 Haziran ortasında ve 15 Temmuz ortasında hazırlandığını söyledi. Havyar yapmanın hem zahmetli hem de zaman alan bir iş olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, şunları kaydetti:

“Havyar, yakalanan kefalin dişi yumurtasıdır. Bunları yaklaşık 1,5 ton balık arasından özellikle seçiyoruz. İsraf olmasın diye ayıklıyoruz. Usulüne göre tuza atıyoruz. Kurutuyoruz. kıvamında pastırma yapıp halkımıza ikram ediyoruz.Geçen yıl fiyatı 2 bin lira civarındaydı.Bu yıl 3 bin lira oldu. Restoran sahipleri satın alıyor. Mesela geçen sene bir italyan restoranı geldi makarnanın üzerine sos olarak yaparlardı. Onu satın aldılar. Müşteriler fiyatın çok yüksek olduğunu söylüyor. Maddi güçleri yetmediği için tadını çok kişi bilmiyor. Çok çirkin ve pahalı olduğunu söylüyorlar.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu