Haber

Öğretmenler 24 Kasım’da işten çıkıyor

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Egit-İş) Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, toplu sözleşme süreci ve aldıkları eylem kararına ilişkin açıklama yaptı. Memurlar için imzalanan toplu iş sözleşmelerinde drama oynandığını belirten Özbay, 24 Kasım’da işten ayrılacaklarını söyledi.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI KİRALARINI ÖDEYEMİYOR”

Özbay, “Son toplu sözleşme süreci tamamlandı. Bir tiyatro perdesi kapandı. Bir aydır oturup ayakta kalan beyler ve kadınlar sonucunda enflasyon oranının çok altında bir rakamın oluştuğunu görüyoruz. eğitim çalışanlarına veriliyor. Merkez Bankasının açıkladığı enflasyonun da altında. Orada değişmeyen bir aktör olduğunu görüyoruz. Değişmeyen iki aktör var. Onlar birbirleriyle rekabet eden sendikacı sendikaların liderleri. Yıllardır bakanları değişmesine rağmen biri sarılık hastası, eğitim emekçileri artık ev kirasını ödeyemiyor, elbiselerini ödeyemiyor, çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamıyor ama sendika var. Hakem heyetine hata yapmaktan başka bir işe yaramayan söz. Eğitim emekçileri bunu görsün. Orada hep birlikte tiyatro oynandı, danışıklı dövüş sergilendi. Son noktada Meclis açıldığında göreceksiniz, Bu oranlar yetersiz olduğundan Cumhurbaşkanı mutlaka seçimi dikkate alarak ilave bir güzelleştirme yapacaktır” dedi.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI BÜYÜKŞEHİRLERDE GÖREVLENDİRİLMEK İSTEMİYOR”

Özbay, eğitim emekçilerinin artık hayat pahalılığı nedeniyle büyükşehirlerde görevlendirilmek istemediğini belirterek, “Günümüzde özellikle büyükşehirlerdeki eğitim emekçileri maaşlarını ödeyemiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki öğretmenler artık maaşlarını ödeyemiyor. Sahilde görevlendirilen öğretmenlerimiz maaşları kirayı ödemediği için randevularını iptal ediyorlar. Eğitim İş olarak ‘Barınamayız, yaşayamayız, yaşayamayız’ sloganıyla eylem başlattık. 15 Eylül ve 15 Ekim’de maaşlı kadrolarımızla sahada olacağız. Kasım’da bölgesel eylemler gerçekleştireceğiz. Van’da da olacağız. Tekirdağ’da da olacağız. Aydın’da da olacağız. Ordu’dayız. Kocaeli’de de olacağız. Konya’da da olacağız. Son olarak 24 Kasım’da, dünyada başöğretmen unvanına sahip tek lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ü de anacağız. Başımızı anıyoruz. Saygılarımla öğretmenim. Gösteri kutlamalarına katılmıyoruz. “Hakkımızı arıyoruz” sloganıyla çalışmayı bırakacağız. 25 Kasım’da tüm eğitim kadrosuyla birlikte büyük Ankara toplantısını gerçekleştireceğiz. Aslında bugün eğitim emekçileri aldıkları maaşlarla, özellikle barınma başta olmak üzere yaşam koşullarını maalesef karşılayamıyor ve insanca yaşayamıyor” dedi.

Kaynak: ANKA / Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu