Ekonomi

Kamu borcu yapılandırma süresi uzatıldı

Yapılanma yasası 13 Mart’ta yürürlüğe girdi. Devlete olan birçok borç yeniden yapılandırıldı. 31 Mayıs’ta sona ermesi gerekiyordu.

Başvuru süresini ve ilk taksit ödeme süresini bir ay uzatma yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi.

Başvuru süresinin Haziran ayı sonuna kadar uzatılması için çalışma yapılıyor. Böylece yapılandırmadaki başvuru süresi haziran ayı sonuna kadar uzayacak.

Yeniden yapılandırma kapsamında bugüne kadar 3 milyon 279 bin mükellef 180 milyar TL borcunu yeniden yapılandırdı.

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebilir. Peşin ödemeler ve ilk taksit ödemeleri 30 Haziran’a kadar yapılmalıdır.

Başta vergi ve SGK borçları olmak üzere kamu borçlarına ödeme kolaylığı sağlayan 7440 sayılı Kanun 12 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün itibarıyla yürürlüğe girdi. 7440 sayılı Kanun ile 837,3 milyar lirası Maliye’ye, 361 milyar lirası Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya ve kalanı diğer kurumlara olmak üzere yaklaşık 1 trilyon 300 milyar liralık borcun yeniden yapılandırılması öngörülmüştü.

Kanun kapsamında yaklaşık 3 milyon 279 bin mükellef Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi dairelerine başvuruda bulundu. Toplam 178 milyar 300 milyon TL kamu alacağı yeniden yapılandırıldı. Vergi dairelerine borcu olan mükellef sayısı ise 14 milyon 156 bin olarak kaydedildi.

Çoğunlukla trafik cezalarından.

Yapılandırma yönetmeliğinde hiç yer almayan tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş ve para cezaları, idari para cezaları, tahsilat kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamına alınır.

Belediyelerin emlak vergisi, su borçları, oda ve borsalar ile birlik aidatları dahil tüm alacakları da yeniden yapılandırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu