Ekonomi

ABD, Çin ve Meksika merkezli 17 kişi ve kuruluşa yaptırım uyguluyor

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) fentanil katkılı yasa dışı hapların üretiminde kullanılan ekipmanların satışıyla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili kişi ve kuruluşlara yönelik olduğu belirtildi.

Yaptırımların Çin merkezli 7 örgüt ve 6 kişiyi, Meksika merkezli 1 örgüt ve 3 kişiyi hedef aldığı ifade edilen açıklamada, Meksika merkezli örgüt ve kişilere yönelik eylemin Meksika hükümeti ile işbirliği içinde koordine edildiği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, yaptırımların ülke genelinde fentanil zehirlenmeleri ve ölümlerdeki artışı besleyen ölümcül tedarik zincirinin tüm seviyelerini hedef aldığına dikkat çekti.

Fentanil içeren geçersiz hapların her yıl binlerce Amerikalıyı öldürdüğüne işaret eden Nelson, “Bu ölümcül küresel üretimi sekteye uğratmak ve bu ilaçların oluşturduğu tehdide karşı koymak için yasa dışı uyuşturucu üretimini kolaylaştıranlara karşı tüm yetkilileri kullanmaya kararlıyız.” değerlendirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu